Čtvrté projektové setkání v Brně

V lednu jsme přivítali 20 studentů a 12 vyučujících z našich partnerských zemí. Velkou pomocí našeho projektu byla ochota patnácti rodin, které zahraniční žáky ubytovaly. Děkujeme ještě jednou za neuvěřitelně pohostinné prostředí a vstřícnost, s níž se o naše hosty celý týden staraly. Od soboty 19. ledna do pátku 25. ledna probíhalo tedy mezinárodní setkání pedagogů a zároveň čtvrtý kurz projektu nazvaný „Tech Meets Art“. Atmosféru kurzu můžete posoudit v naší galerii:

V neděli jsme se poprvé sešli ve škole, jednotlivé týmy se představily a pak už následovalo vystoupení profesionálního divadla ÚdiF.  Zima je rájem nejen pro lyžování, ale i pro pokusy. A tak jsme prozkoumali teplo i chlad a dostali odpověď na otázky: Opravdu nás vlněný svetr hřeje? Opravdu je železo studenější než dřevo? A proč se vlastně solí silnice? Potrénovat angličtinu pak každý mohl při seznamování na „welcome“ párty.

Pondělí jsme věnovali světoznámému vědci, který pracoval v Brně. Gregor Johann Mendel, současník Darwina, přírodovědec, objevitel základních zákonů dědičnosti, mnich a také opat augustiniánského kláštera sv. Tomáše v Brně nás provázel celým opatstvím. Obdivovat jsme mohli jeho vědeckou systematičnost a genialitu – při prohlídce jeho rukopisu v muzeu – nebo se kochat uměleckým prostředím baziliky a kláštera, kde většinu života tvořil. I naši studenti si vyzkoušeli vědeckou práci při následných workshopech ve škole.

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým historickým a umělecky architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. A tak jsme se do ní v úterý vydali. Toto město rozhodně propojuje umění a vědu, navštívili jsme třeba unikátní technickou památku – pražský orloj. Středověké mechanické věžní hodiny jsou umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice již od roku 1410. Téměř 70 metrů vysoká mohutná hranolová věž je dominantou Staroměstského náměstí a naši zahraniční přátelé ocenili krásný výhled na naše hlavní město. Ve středu jsme porovnávali krásu Brna a našeho hlavního města. Během odpoledního workshopu čeští studenti nachystali Kahoot! a vyzkoušeli naše znalosti, jež jsme během dvou dnů získali o technických památkách, architektuře a památkách UNESCO v naší republice. Také začali vznikat cestovní deníky, které najdete na stránkách projektu.

Pedagogové také absolvovali seminář ve Vile Tugendhat zaměřený na historii a architekturu budovy a využití dějinných souvislostí ve výuce. Slova obdivu a chvály nebraly konce. Brno je právem hrdé na tuto památku UNESCO. Mimo popsaný program jsme měli i čas prodiskutovat další setkání projektu, hodnocení projektu a šíření jeho výsledků prostřednictvím různých médií.

Závěrečný den projektu patřil zábavnému vědeckému parku VIDA! Vyzkoušli jsme si exponáty, zhlédli vědeckou show, ale hlavně jsme pracovali v mezinárodních týmech. Ověřili jsme si různé působení fyzikálních sil. Setkali jsme se s Newtonovými zákony v praxi a sestrojili jsme si jednoduché stroje, jako je páka či kladka. Program byl inspirován principem „Rube Goldberg machine“, tedy řetězením strojů, které složitou cestou dospějí k vykonání něčeho velmi jednoduchého.

V pátek už jsme se loučili a doufali, že naše přátele zase brzy potkáme. Příležitost bude již v květnu, kdy nás čeká poslední kurz projektu v městečku Pyrgos v Řecké republice.

Podrobný program našeho setkání najdete zde:

LTT1-1    LTT2-1   TTM1   TTM2